piątek, 25 czerwca 2010

Wzory umów i pism dla fotografa oraz majątkowe prawa autorskie w fotografii

Karolina Rokita podrzuciła bardzo interesującą rzecz i dam sobie uciąć lewe ucho, że skorzysta z niej wielu z Was. Chodzi o majątkowe prawa autorskie:

"Fotograf często przekazuje prawa do stworzonych przez siebie fotografii – zawierając w tym celu odpowiednie umowy, w których określa, na jakich warunkach przekazuje majątkowe prawa autorskie, lub w jaki sposób zezwala na ich wykorzystanie. Brak znajomości postanowień Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (potocznie nazywaną ustawą o prawach atorskich) często powoduje, że zawierane przez fotografów umowy nie chronią w wystarczający sposób ich praw. Zapraszam do lektury artykułu, którego zadaniem jest przybliżenie Czytelnikom tematyki umów, które zawierane są najczęściej przy okazji obrotu prawami majątkowymi."


Inny podrzucony przez Karę link również może wielu z Was zainteresować. Tym bardziej, iż wiele osób ciągle ma problem ze spisywaniem takich właśnie umów. Warto podkreślić, że obok takich standardów jak "umowy o dzieło", "umowy sprzedaży" czy "umowy użyczenia sprzętu", znajdują się wzory umów, na pierwszy rzut oka, mało przydatne w pracy fotografa, ale... Kto wie, może kiedyś będziecie chcieli wynająć lokal na studio lub samochód do parodniowej pracy jako foto śluby lub paparazzi?

A może ma ktoś/testował ktoś i gotów jest podzielić się opiniami? Wszystko co konstruktywne, jak zwykle, mile widziane jest w komentarzach.

Ps. Nie, nie dostaliśmy kasy za reklamę:)) Po prostu uważam, że linki są ciekawe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz